- Komerční sdělení-svět ženy

Počasí přeje obalovačům, padlí a mšicím

- Komerční sdělení -hobby

Stále neprší, ai realita po optimističtějších předpovědích uspokojí jen málokoho. Na některých místech zase může škodit ledovec.

Teplé a suché počasí přeje obalovačům. Proti obalovači švestkovému se ošetřuje buď v prvním termínu přípravky Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC, nebo ve druhém termínu přípravky Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Mospilan 20 SP.
Proti obalovači broskvovému ošetřujeme přípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate se zeon technologií 5 CS a Lambdol.

Ochrana proti obalovači jablečnému zatím stále není aktuální.

Čtěte také:

"Reality ve Vašem městě" vám poradí jak získat vlastní bydlení

Termíny ošetřování jsou následující:
Třeba sledovat večerní teploty měřené ve 22.00 hodině letního středoevropského času, které musí přesáhnout 17 ° C, aby se začalo kladení vajíček. Je zajímavé, že navzdory teplému počasí večerní teploty značně rychle klesají.

V tomto období je pro nížinné polohy Slovenska aktuální ošetření proti vrtivce třešňové, která způsobuje červivost plodů třešní. Pomůckou pro určení správného termínu ošetření je sledování bezu černého, ​​přičemž asi 3 dny po začátku jejího kvetení provedeme postřik.

Ke sledování rojení a odchyt much se používají žluté optické lapače. Ošetření má význam zejména v místech pravidelných škod a tam, kde byl v minulých letech jejich silný výskyt.

Používají se přípravky Decis EW 50, Decis Protech a Delta EW 50 s ochrannou dobou 28 dní, Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP s ochrannou dobou 14 dní. Ošetřují se pouze polopozdní a pozdní odrůdy. V každém případě je nezbytné dodržet hygienickou ochrannou dobu před sklizní plodů.

Opětovně připomínáme škodlivost mšic, a to zejména na švestkách, rybízu, jabloních, ale i růžích či jiných druzích rostlin.

Zvlášť upozorňujeme na padlí na jabloních. Současné počasí může v pozdějším období způsobit její kalamitní šíření. Proto je třeba pravidelně každých 10, nejvýše 12 dní střídavě ošetřovat různými protimoučenkovými fungicidy.

V sadech jádrovin, ve kterých byly v loňském roce pozorovány škodlivé výskyty roztočů, upozorňujeme na ochranu proti nim. Proti pilařce jabloňové a pilařce hruškové ošetřujeme ihned po odkvětu, zejména v blízkosti jiných velkých sadů či divoké přírody.
Připomínáme druhé ošetření proti meru hruškovém přípravkem Nomolt 15 SC spolu se smáčedlem Silwet L 77. Ošetřuje se dva týdny po odkvětu stromů. Pozdějšími postřiky proti mšicím, ale zejména proti obalovači jablečnému, zasáhneme s dostatečným účinkem i proti merům.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora