- Komerční sdělení-svět ženy

Proti vlhkomilným chorobám

- Komerční sdělení -hobby

Konečně se pořádně ochladilo. Pro přírodu je to pozitivní, vždyť slunce a tepla už bylo dost. Nyní je třeba zejména vláhu.

Může se stát, že v oblastech s vyššími srážkami alespoň nad 40 milimetrů za několik dní začne být aktuální ochrana proti vlhkomilným houbovým chorobám, zejména plísním.

Plíseň cibulová
Týká se to například plísně cibulové. Poprvé se obyčejně ošetřuje koncem května, což v letošním roce také souhlasí s dosavadním suchým počasím a jeho změnou na deštivé v tomto období.

Čtěte také:

Sledujte počasí a výskyt plísní

Další ošetření následují v 7- až 14-ti denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a použitém přípravku.

Povoleny jsou kontaktní přípravky Bravo 500, Citan DG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP, Cuprocaffaro, Kuprikol 50 a Kocide 2000 a kombinované přípravky s kontaktní i systémů Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Signum.

Kombinované přípravky je třeba použít maximálně dvakrát za sezónu. Do postřikové tekutiny je třeba přidat smáčedlo Silwet L 77 pro zvýšení přilnavosti na rostliny. Společně se proti plísni ošetřuje obvykle třikrát.

Padlí a chrastavost jablek
Dále připomínáme ochranu jabloní proti padlí a v případě vyšších srážek i ochranu jabloní a hrušek proti chrastavosti. Preventivní ochrana je nutná v podstatě ve všech intenzivních výsadbách.

Na ošetření proti chrastavosti jsou povoleny kontaktní přípravky Delan 700 WDG, Citan DG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Mancosan 80 WP, Folpan 80 WDG (pouze na jabloně), Funguran (pouze na jabloně) 80 WDG + Agrovital, Polyram WG a Tercel (pouze na jabloně), hloubkové Efuzin 500 SC (pouze na jabloně), Syllit 65 a Mythos 30 SC.
Dále jsou to kombinované přípravky s kontaktní i systémovou účinnou látkou Hattrick WG a Shavit F 71,5 WP (pouze na jabloně) a systémové Baycor 25 WP a Chorus 75 WG.
Proti chrastavosti i padlí jsou současně účinné přípravky Discus (pouze na jabloně), Punch 10 EW, Talent, Topas 100 EC a Zato 50 WG.

Doporučujeme alespoň jednou využít i některý ze systémových přípravků.

Jak proti obalovači?
Často vzniká otázka potřeby jednoho nebo dvou ošetření proti jedné generaci tohoto škůdce. Většinou postačuje jedno ošetření, hlavně při použití přípravků proti vyvíjejícím se housenkám ve vajíčkách, tedy takzvaným inhibitorem tvorby chitinu.
Druhý postřik bývá většinou potřebný pouze při déle trvajícím ochlazení, které nastane po období nakladení vajíček, která se pak pomaleji vyvíjejí a líhnutí housenek trvá delší dobu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora